Bieganie może szkodzić na kręgosłup

Czy bieganie szkodzi na kręgosłup?

Najczęściej bieganie ma korzystny wpływ na kręgosłup. Jednak wszystko uzależnione jest od kilku czynników. Dlatego są sytuacje, kiedy należy zachować szczególną ostrożność w czasie biegania. To czy można biegać codziennie zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Dla niektórych osób codzienne bieganie byłoby zbyt obciążające. Dla innych z kolei jest to idealna dawka ruchu. Ważne jest zarówno przygotowanie do półmaratonu jak też do krótszych biegów. Tylko wówczas bieganie będzie mogło przynieść korzystne efekty dla kręgosłupa i całego ciała. Co ważne bieganie bardzo angażuje kręgosłup. Każdy krok podczas biegu oznacza wstrząs dla kręgosłupa. Tym samym ruchy wykonywane podczas biegania obejmują także plecy. Kręgosłup pomaga utrzymać ciało w pozycji pionowej, przyjmując na siebie znaczącą siłę uderzeń nóg o podłoże. Dlatego tysiące kroków podczas biegu może wpływać się na kondycję kręgosłupa. To zaś u wielu osób powoduje obawy o pojawienie się bólu pleców. Warto także przemyśleć jak oddychać podczas biegania, aby jak najlepiej wykorzystać tlen, a jednocześnie mniej się męczyć.

Bardzo często bieganie a kręgosłup może przynosić negatywne skutki, co wynika najczęściej z braku przygotowania do biegu oraz niedbalstwa. Dlatego nieregularne oraz intensywne trenowanie biegów może zakończyć się baczy można biegać codziennierdzo uciążliwym bólem kręgosłupa, a nawet wystąpieniem przewlekłych chorób. Wysiłek zawsze obciąża kręgosłup, co jest wpisane w prawo fizyki. Jednak bieganie nie musi być niezdrowe. Wynika to z faktu, że korzyści z prawidłowego biegania mogą zrekompensować wszelkie straty. Zatem skolioza a bieganie nie musi być ograniczeniem. Należy dbać jednak o technikę. To właśnie rolę techniki ma ogromny wpływ na prozdrowotny aspekt biegania. Dlatego nie należy lekceważyć poprawności wykonywanych ruchów biegowych. Bieganie a skolioza może odbijać się negatywnie w przypadku nieprawidłowej techniki biegu, czyli tak zwanego biegania spięty. Generuje to bardzo silny nacisk na strukturę kręgosłupa lecz także na stawy. Wynika to z faktu, że jesteśmy przyzwyczajeni do chodzenia w butach na pewnym obcasie. W ten sposób nienaturalnie wyrabiamy w sobie nieprawidłową technikę chodzenia jak i biegania. Dlatego, podejmując regularne uprawianie biegów należy walczyć z dotychczasowymi przyzwyczajeniami. Wówczas korzystne będzie bieganie a kregoslup nie będzie bolał. Istotna jest zatem nauka biegania naturalnego, czyli z śródstopia. Procentuje to zwłaszcza podczas długodystansowych biegów, a jednocześnie przynosi znacznie lepsze rezultaty dla całego organizmu. Kolejnym elementem jest utrzymywanie wyprostowanej postawy ciała. Garbiąc się w czasie biegania nie tylko utrudnia się oddychanie lecz także znacznie zwiększa nacisk na kręgosłup. Tym samym nie da się biegać efektownie i wydajnie w sytuacji, kiedy kręgosłup jest nadmiernie wygięty. Dlatego jest to etap, kiedy należy świadomie pracować nad swoją postawą oraz starać się nabrać prawidłowych odruchów.

Czy bieganie pomaga na kręgosłup

Czy bieganie pomaga na kręgosłup?

Bardzo wiele osób zastanawia się czy skolioza bieganie to dobre połączenie. Oczywiście krzywy kręgosłup a bieganie może być pewnym obciążeniem, jednak wszystko zależy od prawidłowej techniki biegania. Zatem to czy bieganie szkodzi na kręgosłup jest kwestią indywidualną oraz zależy od sposobu biegania. Konieczne jest również posiadanie odpowiedniej jakości butów biegowych, który powinny mieć amortyzacje dopasowaną do podłoża, w stylu treningowego oraz techniki biegu. Najbardziej niszczycielski dla kręgosłupa jest twardy asfalt, który przemierza się w szybkim tempie. Jednak przy niewłaściwej technice biegu nawet stosunkowo miękka trasa może być niekorzystna dla kręgosłupa. Dlatego tak kluczowym parametrem jest odpowiednie przygotowanie się do biegu zarówno pod względem technicznym jak również wyposażenia. Zatem czy bieganie pomaga na kręgosłup przy regularnych treningach? Niestety intensywny to wysiłek prowadzić może do bólu, zwłaszcza jeżeli biegi będą długodystansowe. Dlatego przed rozpoczęciem treningu należy wykonać ćwiczenia wzmacniające zarówno mięśnie jak i kręgosłup. Warto zatem zadbać o wzmocniony kręgosłup kręgosłup a bieganie będzie dużo bardziej przyjemne. Przed podjęciem biegu należy postawić na porządną rozgrzewkę. Niestety bardzo wielu biegaczy amatorów ignoruje te kwestie. To właśnie rozgrzanie ciała umożliwi zachowanie prawidłowej techniki, zapobiegnie bólom kręgosłupa, ale także ochroni przed kontuzjami. Natomiast jeżeli ból odczuwany jest po zakończonym biegu wówczas można skorzystać z masażu, ale również zapytać fizjoterapeutę o specjalistyczne ćwiczenia. Jednak to w jakim stopniu bieganie obciąża kręgosłup zależny od zaawansowania techniki biegu. Początkujący biegacze realizują biegi polegające na wielokrotnym podskakiwaniu, co z kolei powoduje silny obciążenie kręgosłupa. Powtarzalne ruchy w dół i górę wpływają negatywnie nie tylko na stopy, biodra i kolana, jednak przede wszystkim na kręgosłup w części lędźwiowej. Natomiast mniejsze obciążenie kręgosłupa wywołują biegacze doświadczeni, których technika biegu jest dużo bardziej ergonomiczna. Ruchy tułowia są ograniczone do minimum, natomiast plecy utrzymywane są prosto.