Jak powszechnie wiadomo, dieta stanowi jeden z najważniejszych czynników decydujących o zachowaniu idealnego stanu zdrowia, niezależnie, czy ma być przeznaczona dla niemowlęcia, osoby dorosłej czy starszej. W przypadku ostatniej z wymienionych grup dieta powinna być dotowana do chorób powszechnych w podeszłym wieku, zasad zdrowego stylu życia, a także pewnych ograniczeń związanych z przyjmowaniem niektórych posiłków.
Według Światowej Organizacji zdrowia do najpopularniejszych schorzeń wieku podeszłego zaliczyć można: nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, chorobę wrzodową. Często powoduje je niewłaściwa dieta obfitująca w nadmiar węglowodanów i tłuszczu. Warto także pamiętać, że zaawansowany wiek zazwyczaj łączy się z brakami w uzębieniu, przez co seniorzy nie są w stanie spożywać pokarmów twardych i wymagających dokładnego pogryzienia. Jaka dieta dla seniora będzie najlepsza? Może dieta bezglutenowa?
Przede wszystkim lekkostrawność
Dieta lekkostrawna to doskonała opcja dla seniorów. Nie obciąża żołądka oraz układu naczyniowego, które to bywają osłabione w podeszłym wieku. W takiej diecie duży nacisk kładzie się na ograniczenie błonnika pokarmowego, tłuszczu i ostrych w smaku przypraw. Z czego się składa? Jeśli chodzi o mięsa, to najlepszym wyborem będzie chude, niezbyt przerośnięte tłuszczem (cielęcina, indyk, kurczak). W przypadku ryb doskonale sprawdzi się soczysty dorsz czy sandacz. A co z warzywami? Z pewnością niewskazane są takie jak fasola czy groch. Dużo lepsze będą na przykład papryka, marchewka czy ziemniaki. Warto pamiętać, aby wszystko, co podawane jest osobom w podeszłym wieku pozbawić pestek, skóry czy gniazd nasiennych.
Nabiał na zdrowe kości seniora
Reklamy w telewizji od zawsze jasno mówią, że nabiał wspaniale wpływa na stan kości. Seniorzy po przekroczeniu pewnego wieku mają podwyższoną tendencję do osteoporozy, czyli groźnej choroby, w której struktura kości ulega degradacji, co z kolei może kończyć się bardzo bolesnymi i trudno gojącymi złamaniami osteoporotycznymi. Z tego powodu, warto do codziennego jadłospisu seniora wplatać produkty zaliczane do nabiału. Doskonale sprawdzą się tutaj jogurty, twarożki (najlepiej o obniżonej zawartości tłuszczu), kefiry czy serki homogenizowane. Dodatkowo nabiał pozwoli zadbać o odpowiednie dobranie kaloryczności diety. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Nabiał to grupa pokarmów charakteryzująca się sytością, która jednocześnie nie jest wysokokaloryczna. Z tego powodu już niewielka porcja jest w stanie nasycić głód, a przy tym nie podwyższać indeksu kalorycznego.
Dieta pudełkowa dla seniora
Dieta pudełkowa (zamiennie catering dietetyczny) zyskuje ostatnio znacząco na popularności, gdyż decyduje się na nią wiele osób. Właściwie dlaczego? Po pierwsze, dieta pudełkowa to możliwość wyboru ulubionych posiłków dostosowanych do trybu życia, diety (na przykład wegańskiej) czy nawet ograniczeń w postaci alergii pokarmowych. Z tego powodu doskonale wpisze się w dość specyficzne potrzeby jadłospisowe osoby w podeszłym wieku. Firmy zajmujące się przygotowywaniem dań dostarczają je do domu w poręcznych, trzymających ciepło pojemnikach termicznych.
Bez białka ani rusz
Nie od dziś wiadomo jak ważne jest białko w diecie. Dodaje energii, pomaga zabliźniać się ranom (a warto mieć na uwadze, że seniorzy często borykają się z takimi, które naprawdę trudno się goją z uwagi na cukrzycę czy leżący tryb życia) oraz stanowi jeden z najważniejszych budulców tkanki mięśniowej. Z tego powodu należy zadbać, aby wprowadzać możliwie jak najwięcej cennych protein do codziennej diety. W czym jest go najwięcej? Po pierwsze, w różnych rodzajach mięsa. Szczególnie mowa tutaj o wołowinie, która dodatkowo posiada jedne z największych pokładów żelaza. Także kurczak sprawdzi się doskonale jako źródło białka. Mięso drobiowe ponadto jest stosunkowo chude, przez co nie obciąża nadmiernie żołądka i łatwo się trawi. A co z rybami? Już około dwustu gram spożywanych w ciągu tygodnia będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na białko. Z ich zalet wymienić także można zapobieganie miażdżycy czy zwiększanie poziomu dobrego cholesterolu.
Na koniec należy wspomnieć o kilku zasadach, jakich warto się trzymać, aby żywienie osoby w starszym wieku było dla niej odpowiednie i w pełni efektywne. Po pierwsze, należy zadbać o odpowiednią ilość płynów. Przez pojęcie odpowiedniej ilości rozumie się co najmniej dwa litry, a w upalne dni nawet trzy. Po drugie, nie powinno się używać zbyt dużo soli. Chlorek sodu bowiem negatywnie wpływa na pracę nerek oraz może nasilać nadciśnienie tętnicze. Doprawianie lepiej opierać na aromatycznych ziołach czy suszonych warzywach. Trzecią kwestią jest bogactwo zdrowych węglowodanów. Tutaj sprawdzi się pełnoziarniste pieczywo, makarony czy kasze. Kolejnym aspektem wartym uwagi jest sukcesywne ograniczanie tłuszczów. Mowa tutaj o wyeliminowaniu na przykład boczku czy mięs i wędlin poprzerastanych obficie tkanką tłuszczową. Ostatnim podpunktem na liście zasad, których warto się trzymać jest to, aby przynajmniej jeden z posiłków serwowanych przygotowywać ze świeżych składników. Warto zaopatrzać się u zaufanych rolników, którzy dbają o jakość oferowanych przez siebie produktów.
Sprawdźcie również: http://www.biegbemowa.pl/dieta-kopenhaska-na-czym-polega/