Każdy to dopiero zaczyna swoją przygodę z bieganiem lub też już regularnie uprawia ten sport, zadaje sobie pytanie – jakie buty do biegania wybrać? W końcu to od nich zależy nasz komfort oraz bezpieczeństwo. Jak dobrać buty do biegania, aby każdy kilometr był przyjemnością? Oto kilka praktycznych porad.

Jak zacząć biegać, czyli obuwie dla początkujących

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem – a wcześniej prowadziły głównie siedzący tryb życia powinny postawić na obuwie, które zapewni im odpowiednią amortyzację. Dlaczego jest to istotne? Brak regularnego ruchu oraz długotrwałe siedzenie powoduje, że ścięgna oraz stawy nie są przygotowane na obciążenia. Mięśnie takich osób mają skrócone zakresy, a nierzadko towarzyszy im też kilka lub kilkanaście nadprogramowych kilogramów. W takiej sytuacji buty biegowe powinny minimalizować skutki uderzania stóp o podłoże.

Rozpoczęcie przygody z bieganiem w zwykłych butach, które nie mają amortyzacji mogłoby spowodować ból, a tym samym zniechęcenie. A przecież bieganie powinno być przyjemnością! Na co więc powinny zwracać uwagę osoby początkujące? Dobrze, gdy obuwie posiada amortyzująca piankę, która będzie przejmować obciążenia układu mięśniowo-kostnego.

Buty sportowe dostosowane do podłoża

Przy wyborze butów do biegania powinno się zwrócić uwagę na typ podłoża, na którym najczęściej trenujemy. Znajdziemy buty dostosowane zarówno do twardej nawierzchni, jak i do nieutwardzanych ścieżek.

  •  twarda nawierzchnia – na przykład beton, asfalt lub kostka brukowa

Obuwie takie wyróżnia się lepszą amortyzacja, czyli dużą ilością pianki. Jest ono tak zaprojektowane, aby podczas każdego ruchu czuć miękkość oraz komfort, nierzadko kosztem dynamiki i wagi.

  • nieutwardzana nawierzchnia – nierówny grząski teren, górskie lub leśne ścieżki

W tym wypadku dużą rolę odgrywa mocno wyprofilowana, sztywniejsza podeszwa. Obuwie musi zapewnić doskonałą przyczepność na wzniesieniach o różnym nachyleniu oraz ścieżkach, pokrytych nierównościami.

Dopasowanie oraz komfort

Odzież sportowa – również obuwie – powinna zapewniać komfort oraz wygodę. Na nic nam się zdadzą funkcjonalne, firmowe buty, które będą nas obcierać z każdym ruchem i powodować ból. Należy więc wybierać takie modele, w których czujemy się swobodnie oraz komfortowo.

Dlatego warto pamiętać, aby mierzyć obuwie po południu – wtedy po całym dniu nasze nogi są zmęczone oraz nabrzmiałe. Podczas biegu stopy również mogą nabrzmiewać, więc warto pamiętać o tej zasadzie, jeżeli nie chcemy kupić zbyt małych butów. Podobnie wygląda sprawa ze skarpetkami. Mierząc stopę, warto to robić w skarpetkach, które będziemy używać podczas treningów. Zawsze warto zmierzyć dwie stopy, gdyż często jedna subtelnie różni się od drugiej – obuwie nigdy nie powinno uciskać większej stopy.

Aby, wybrać idealne dopasowany rozmiar butów sportowych warto sprawdzić czy najdłuższy palec ma odpowiednią swobodę ruchów. But powinien zapewniać nodze stabilność i dobrze trzymać stopę. Pięta nie powinna się ruszać podczas biegu ani ocierać o but.

Buty do biegania dostosowane do płci

Buty biegowe powinno się dostosowywać nie tylko do warunków, ale również do płci. W czym tkwi różnica? Zazwyczaj panie mają węższe stopy od mężczyzn, nawet jeżeli chodzi o ten sam numer. Różnica występuje zarówno w okolicach pięty, jak i palców. Często też kobiety mają krótsze ścięgno Achillesa, co spowodowane jest chodzeniem na obcasach.

Ze względu na różnice w budowie bioder i miednicy buty do biegania damskie mają też trochę szerszą podeszwę. Panie często są lżejsze, dlatego modele dla kobiet mają bardziej miękką piankę. Różnica widoczna jest również w rozmiarówce. Nierzadko buty do biegania męskie zaczynają się od numeru, na których damska rozmiarówka się kończy. Oczywista jest również kwestia kolorystyczna – damskie buty występują w nieco innych kolorach niż modele męskie.

Typ stopy, a wybór butów do biegania

Wybierając buty do biegania, warto określić swoją biomechanikę stopy. Decyduje ona o sposobie biegania oraz o lądowaniu. Wyróżnić możemy tutaj:

  • Supinację – w tym przypadku nacisk skumulowany jest głównie na zewnętrznej stronie stopy. Gdy zewnętrzna część pięty ląduje na powierzchni stopa nie zawija się do wewnątrz. W efekcie mogą występować problemy z ustabilizowaniem kostki oraz stopy.
  • Pronacja – skręcenie stopy w czasie od lądowania do ponownego wybicia z palców jest naturalne. Jeżeli jednak pronacja jest zbyt mała, lub zbyt duża może powodować przeciążenia oraz kontuzję. Odpowiednio dobrane obuwie może zmniejszyć ryzyko kontuzji.
  • Nadpronacja – często objawia się ścieraniem podeszwy na pięcie oraz jej wewnętrznej stronie. W przypadku tego typu pronacji to duży paluch wykonuje największą pracę podczas odbijania się od podłoża.

Zasady, o których warto pamiętać

  1. But do biegania powinien być idealnie dopasowany od samego początku – niema co liczyć, że się rozchodzi.
  2. Często buty biegowe są większe o jeden numer od tych, w których chodzimy na co dzień.
  3. Im większa waga biegacza, tym mocniejsza powinna być amortyzacja.
  4. Inne parametry mają buty do codziennych treningów, a inne do szybkiego biegania lub startu w zawodach.
  5. Kupując obuwie sportowe warto wziąć pod uwagę ich dopasowanie, przeznaczenie oraz osobiste odczucia.